..:: Menu ::..






Światowy Tydzień Karmienia Piersią
Dodano: 05.08.2019
OD 1 do 7 sierpnia trwa Światowy Tydzień Karmienia Piersią, który zwraca uwagę na korzyści, jakie wynikają z karmienia piersią zarówno dla dziecka, jak i dla matki i zachęca do tego młode mamy. Mimo wielkiego postępu w rozwoju różnych nauk, dotychczas nie udało się znaleźć bardziej odpowiedniego dla dziecka pokarmu niż mleko jego matki. Sama natura wyposaża człowiek a w to, co dla niego najlepsze. Mleko matki jest unikalnym produktem a jego skład zapewnia dziecku najwyższej jakości składniki odżywcze, budulcowe, immunologiczne i rozwojowe. Jest ono przede wszystkim pokarmem łatwo przyswajalnym, dostosowanym do potrzeb dziecka w zależności od fazy rozwoju w jakiej się znajduje. Wraz ze wzrostem dziecka zmieniają się proporcje poszczególnych składników pokarmu , aby sprostać potrzebom dziecka. Mleko matki jest bogate we wszystkie podstawowe i niezbędne składniki odżywcze, tj. białko, tłuszcze, węglowodany, mikroelementy, witaminy w odpowiednich proporcjach dla rozwijającego się organizmu. Zawiera szereg składników bioaktywnych, w tym o właściwościach przeciwinfekcyjnych i przeciwzapalnych, co chroni dziecko przed chorobami i infekcjami. Dzieci karmione piersią są mniej podatne na występowanie zakażeń przewodu pokarmowego, zakażeń dróg oddechowych, ucha środkowego czy układu moczowego, ewentualnie zakażenia te mają łagodniejszy przebieg. Zmniejsza się też ryzyko zachorowań na cukrzycę czy zmagania z nadwagą i otyłością. Ponadto, karmienie piersią daje coś bardzo ważnego, wyjątkowego – specyficzną więź między matką i dzieckiem.
Jasne jak słońce
Dodano: 05.08.2019
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wraz z Ministerstwem Zdrowia przygotował kampanię informacyjno- edukacyjną pt. „ Jasne jak słońce”. Kampania ta informuje o skutkach nadmiernego narażenia na promieniowanie UV oraz o negatywnych aspektach korzystania z solariów. Nadmierne eksponowanie skóry na promieniowanie UV nie jest korzystne dla organizmu i należy go unikać. Poparzenie słoneczne może podwoić ryzyko wystąpienia nowotworu skóry. Ponadto przyspiesza się proces starzenia skóry i występowania zmarszczek. Dodatkowo jasna karnacja, znamiona i piegi stanowią czynnik ryzyka dla przedwczesnego starzenia się skóry i występowania nowotworu. Dbaj o to, aby chronić się przed skutkami promieniowania UV: szukaj cienia, nie wystawiaj się na bezpośrednie działanie słońca, okrywaj się, stosuj nakrycie głowy, zabezpieczaj się kremami z filtrem UV. Pamiętaj, że szczególnej ochrony wymagają dzieci i osoby starsze. https://jasnejakslonce.pzh.gov.pl/artykuly
KOMUNIKAT o jakości wody w miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli w miejscowości Opoczno
Dodano: 02.08.2019
KOMUNIKAT o jakości wody w miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli w miejscowości Opoczno. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opocznie, działając na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 59), art. 43 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2268 z późn. zm.) oraz § 4 ust. 1 pkt 2) rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 r. w sprawie nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli (Dz. U. z 2019 r. poz. 255), uwzględniając zawiadomienie o negatywnym wyniku bieżących badań laboratoryjnych próbki wody do kąpieli, informuje o wprowadzeniu zakazu kąpieli w miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli „Zalew Opoczno II” w m. Opoczno, ul. Gen. Kazimierza Bończy-Załęskiego - woda nieprzydatna do kąpieli ze względu na przekroczenie wartości dopuszczalnej bakterii Escherichia coli. W związku z powyższym planowany na dzień 03.08.2019 r. termin otwarcia w/w miejsca – „Zalew Opoczno II” - jest nieaktualny. Cofnięcie zakazu kąpieli będzie możliwe po uzyskaniu wyników badania wody stwierdzających zgodność z wymaganiami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 r. w sprawie nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli (Dz. U. z 2019 r. poz. 255).

<< Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Nast�pny >>

..:: Telefon alarmowy ::..
Telefon alarmowy czynny
w dni wolne od pracy
609 318 812

..:: Statystyki ::..
Odsłony: 4587
Unikalne: 2022
Dzisiaj: 35
Wczoraj: 26
Online: 1
Najwięcej odwiedzin: 27-09-2019 (59)





Copyright 2008 - 2012 PSSE Opoczno. Wszystkie prawa zastrzeżone. Created by TVC