Zadośćuczynienie z OC sprawcy – zbiór wiedzy

Miałeś stłuczkę nie z Twojej winy? Po zdarzeniu boli kark lub bolą plecy? W takim razie konieczne jest ubieganie się o zadośćuczynienie z OC sprawcy kolizji czy wypadku. W tym artykule wyjaśniamy, kto się może ubiegać o zadośćuczynienie oraz jak wypisać wniosek w takiej sprawie. Zapraszamy do lektury. 

Kto może się ubiegać o zadośćuczynienie z OC sprawcy?

Na drogach trzeba zachować szczególną ostrożność, gdy się jest uczestnikiem ruchu. Niestety w ciągu roku dochodzi do wielu zdarzeń drogowych spowodowanych brakiem uwagi. Jeśli ucierpiałeś nie z Twojej winy to możesz się ubiegać o zadośćuczynienie z oc sprawcy. Wzór takiego wniosku zostanie omówiony w dalszej części artykułu. Zadośćuczynienie obejmuje uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia i naruszenie dobra osobistego. 

Oprócz tego rozszerzenie o takie odszkodowanie może wskazać osoba, która w wyniku wypadku całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej, wzrosły jej koszty życia czy nastąpiła śmierć poszkodowanego. W praktyce zadośćuczynienie dotyczy wszystkich poszkodowanych w zdarzeniu drogowym. Warto zapamiętać, ponieważ wiele osób nie korzysta ze swoich praw. Każdy ból, cierpienie fizyczne i psychiczne pozwala ubiegać się o zadośćuczynienie z oc sprawcy. Wzór poruszamy w kolejnej sekcji artykułu. 

Zadośćuczynienie z OC sprawcy – wzór wniosku

Jak się okazuje, nie ma uniwersalnego wzoru, który pozwalałby ubiegać się o zadośćuczynienie. Taka sytuacja wynika z tego, że każdy przypadek związany ze zdarzeniem drogowym jest inny. Natomiast prawnicy wskazują, że trzeba wskazać pewne informacje, aby ubezpieczyciel przyjął wniosek. Przede wszystkim we wniosku trzeba umieścić opis obrażeń, proces leczenia, trwałe skutki zdrowotne, fizyczny i psychiczny ból, a także życie osobiste po wypadku. Można także znaleźć w internecie proponowane wzory. Wystarczy wpisać do internetu hasło „zadośćuczynienie z oc sprawcy wzór”. Przy składaniu wniosku, warto zaczerpnąć pomocy kancelarii prawnej. 

+0